Zamanda Yolculuk Kına ve Kına kokusu

En son güncellendiği tarih: May 27

mistik ritüeller ve inaçlar

Kına parfümlerde kullanılan oldukça değerli kokular arasında geliyor bir tür çay ağacı yaprağından buhar distile ile elde edilen yağ ve tatlı meyan kökü ,derin yeşil baharat akorları ,koyu yeşil çay çiçeksi buketler gibi kısaca özetlenebilir .saf tek notalı parfüm içinde nadir kokular arasında olup veya karışım diğer kokular ile oldukça iyi uyum sağlar.parfümlerde kalp notalar ve taban notalarda öd ağacı ,sandal ağacı,misk,amber,reçine kokuları,gül gibi kokularlada iyi kombinasyon olur


Anavatanı Kuzeydoğu Afrika olmakla birlikte günümüzde bütün Kuzey Afrika, Hindistan, Pakistan ve Seylan gibi ülkelerde yetiştirilmektedir. Kınanın tarihi serüveni antik devirlere kadar uzanmaktadır. Antik Mısır'da mumyaların tırnakları ve sargılarının kına ile boyanması ise tarihte bilinen en eski kullanımıdır.


Bu bitkinin ilk kullanımı 9.000 yıl kadar önce Mısır'daki Firavunlara kadar uzanıyor. Eski Mısır medeniyetinin son hükümdar kraliçesi Kleopatra'nın vücudunu süslemek ve kendini güzelleştirmek için kına kullandığı söylenir.


Kına kullanımıyla ilgili en eski potansiyel kayıtlar Mısır'dan geliyor. Kına boyalı saçlar ve kınalı parmaklar gibi görünen mumyalanmış bedenler bulundu; Ramses II'nin mumyasının, diğerlerinin yanı sıra, parmak uçları ve ayak parmakları kına olduğu belirtildi. Bu bulguların en eskisi, Mısır'ın hanedanlık öncesi dönemine, yaklaşık MÖ 3400'e kadar uzanıyor.


Kraliçe Hatshepsut'un mumyası, yakl. MÖ 1458, kına saçlı


ayrıca islam dininde ve türk kültüründe kınaya gerekli olan anlam ve önem verilmiştir

Peygamber Efendimiz (Sallallâhu Aleyhi ve Sellem) başı ağrıdığı zaman, başını kına ile kaplamış ve şöyle buyurmuşlardır: “Kına, Allah’ın izni ile baş ağrısına faydalıdır.”


“Cennetin kokusu beş yüz yıllık yerden duyulur. Cennetin bu kokusunu ahiret ameli ile dünyayı talep eden kimse duyamaz.”


Bir hadiste kokusu ile dikkat çekilen bitkilerden şöyle söz edilmektedir: “Muhakkak ki kına (boyası ve kokusu) Cennet kokularının reisidir. Allah Teâlâ Cenneti yarattığı zaman onu (güzel) fesleğen kokusu ile kuşattı, fesleğeni de kına (kokusu) ile çepeçevre kuşattı.


52 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör