Vanilya hakkında detaylar

En son güncellendiği tarih: Oca 30


Vanilya orkidesi : Genelde Madagascar'in Orkide çiçeği olan vanilya çiçeğininin ve meyve sürgünlerinden elde edilen oldukça değerli bir koku olarak kabul edilir. 1 kg vanilya yağı üretimi yaklaşık olarak 40 000 vanilya orkide çiçeğinin tozlanmasına karşılık gelen yaklaşık 500 kg vanilya sürgünü gerektirir.


Koku karakterleri tatlı akışkan balzamik ve bisküviyi, andıran oldukça güzel nüaslar içerir. kokusu işlem gördüğü distile yöntemine göre 'bourbon meyve absolite distile' ahşap nüasları sergiler Parfümlerde genellikle kalp ve taban notalarda kullanılır..
Vanilya yağında bulunan doğal vanilin oranı üründen elde edilen yağın kalite ve fiyatı ile doğru orantılıdır yüksek kaliteli Madagascar vanilya çubuklarının içindeki reçinemsi vanilya özü Supercritical Co2 distile ile %26 doğal vanilin içeriği premium kalite yağ elde edilir Supercritical Co2 distile özelliği diğer distile yöntemleri olan solvent absolute ve buhar distileye göre vanilya içeriğindeki vanilin miktarının çok daha yüksek elde edilmesidir

piyasada satılan standart (%2 vanilin) aromaterapi kalite yağlardan 200 kat daha güçlü yüksek yoğunluk vanilin içerdiği için piyasada parekende fiyatı 50 $ / ml kadar alıcı bulabiliyor. Bilinen en yüksek kalite vanilya yağı olarak safran'dan sonra gelen en pahalı baharat doğal yağıdır.Yüksek Maliyeti emsalsiz kokusuyla Supercritical Co2 %26 vanilin distile vanilya yağı sadece çok yüksek kalite pahalı parfümlerde kullanılan çok değerli bir koku olarak kabul görür.( Doğal vanilin vanilla'ya kendine özgü aroması ve tadı veren doğal bileşendir). Extrem Vanilla grubu : 5x - 10x - 20x -30x Bu vanilya özü çoğunlukla uçucu bir yağ olarak kullanılır. Standart normal vanilya ekstraktından özel filtre edilerek karmaşık distile nihayetinde 5,10,20,30 kat daha yoğunlaştırılmış konsantre vanilya yağı elde edilir başlı başına tek olarak kullanıldığında bile saf parfüm olarak özetlenebilir.
Bu segment yağ grubu vanilya özü bir gıda maddesi olmasına rağmen, Kokusu ve tadı o kadar güçlü ki kullanım alanlarında dikkatli ve ölçülü dozajlı kullanılması tavsiye edilir. Eğer Karanlık serin ışık görmeyen ortamda ve amber renkli cam şişede saklanırsa, tüm mukavemet koku gücünü saf vanilya özü olarak yıllarca bozulmadan kalabilir. Oleoresin distile tekniği ile doğranmış vanilya orkide kapsülleri alkol ekstraksiyonu, ardından damıtma yoluyla alkolün vakum çıkarılmasıyla elde edilir. Alkol buharlaşmasından sonra kalan oleoresin, koyu sarı, koyu turuncu, kırmızımsı bazen kullanılan yöntem değişikliği nedeniyle kahve rengi viskoz bir sıvıdır. İçeriğindeki doğal vanilin gücüne göre belirlenen derecelendirme şeklidir


8 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Kekik

Perfumialist.com

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn

izinsiz kopyalanamaz   perfumialist.com tüm hakları saklıdır