Vahşi Nabibya'nın mistik kokusu

En son güncellendiği tarih: Haz 6

Sarcocaulon mossamedense

Himba kabilesi

Namibya ve Güney Angola'da bulunan ve çoğunlukla kıyı bölgelerinde çok az su ve bol güneşle yetişen Sardunya'nın (Geraniaceae) üyesi olan çölün dayanıklı Sarcocaulon mossamedense'den bitkisinden düşen kabukları parfüm için toplanır.

Sarcocaulon Mossemedense

Nabibya'nın acımasız Çöl güneşinin sıcaklığına maruz kalan bu Bitkinin dal parçaları dökülüp öldüğünde,üst kabuğun yumuşak iç kısım zamanla ayrışır ve ardında geriye çok kuş kokulu içi boş kurumuş kabukları kalır.

Sarcocaulon Mossemedense

Himba kabilesi tarafından toplanan Kabuklar tütsü, parfüm ve vücut bakım ürünlerinde kullanılan benzersiz ve kalıcı, yumuşak, tatlı bir Amber kokusuna sahiptir.

Sarcocaulon Mossemedense

Bu kabuklar bünyesinde mumlusu reçine barındırmakla birlikte sert çöl ikliminde nabibyanın 60 dereceye varan ölümcül extrem sıcaklıklarda bile uzun yıllar boyunca kokusunu , şeklini ve kimyasal özelliklerini koruyarak sert çöl iklimine dayanır ve muhafaza eder.

Sarcocaulon Mossemedense

himba kabilesi topladıkları bu kabukları ateş üzerine konularak benzersiz aromanın açığa çıkmasını sağlayarak toz haline getirilip tütsü ve parfümler için damıtmaya hazır hale getirilerek co2 veya absolite solvent distile tekniği ile saf kokulu yağı elde edilir ve bu değerli yağ parfümlerde tek olarakta kullanıldığı gibi harman yapılarak taban notalarda'da kullanılabilir

Sarcocaulon Mossemedense

Himba kabilesi tarafından oluşturulan kooperatif ile toplanılarak parfüm sektörü için takas yapılır veya firmalar tarfından satın alınır.

Sarcocaulon Mossemedense

özet olarak çok tatlı amberli baharatsı balsam sıcak aromatikler ile süslü benzersiz nadir kokulardandır

13 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör