Ultrasonik VS Enfleurage

son ve ilk teknoloji damıtma sistemleri

Ultrasonik damıtma çalışma prensibi, ultrasonik kavitasyon tarafından üretilen kabarcık patlamasıdır. Kabarcık patlaması, bitki hücre dokusundaki lipit bezlerini yok eden mikro jetler oluşturur. Böylelikle hücre ve çözücü arasındaki kütle transferi geliştirilir ve uçucu yağ serbest bırakılır. Günümüzün modern ultrasonik ekstraktörlerinin önemli bir avantajı, çalışma parametreleri (örneğin ultrasonik yoğunluk, sıcaklık, işlem süresi, basınç, tutma süresi vb.) Üzerindeki hassas kontrolüdür. Artan uçucu yağ verimi ve daha düşük termal bozulma, yüksek kalite ve iyi bir lezzet bilimsel olarak kanıtlanmıştır Uçucu Yağların Ultrasonik Hidrodistilasyonu geleneksel ekstraksiyonu nazaran çok daha ekonomiktir .


Ultrasonik damıtma


Ultrasonik damıtma , daha yüksek verim ve üstün ekstrakt kalitesinde yağ sağlar. Ultrasonik, solvent veya su bazlı ekstraksiyon yöntemi olarakda gerçekleştirilebilir. Alternatif olarak, sonikasyon, verimliliği ve kaliteyi artırmak için geleneksel ekstraksiyon sistemleriyle birleştirilebilir. Botanik Ekstrelerin Hidrodistilasyonu Hidrodistilasyon, bir buhar damıtma çeşididir. Hidrodistilasyon ekstraksiyonu için bitki materyali bir süre suya batırılır, ardından karışım ısıtılır ve uçucu materyaller buhara taşınır, yoğunlaştırılır ve ayrılır. Fitokimyasal bileşikleri bitki materyalinden ayırmak yaygın bir ekstraksiyon işlemidir. Buharla damıtma, parfümeri gibi uçucu yağları izole etmek için yaygın bir tekniktir. Pek çok organik bileşik, yüksek sürekli sıcaklıklarda ayrışma eğiliminde olduğundan, endüstri, daha iyi ekstraksiyon sonuçları (üstün kalite, daha yüksek verim) sağlayan alternatif yumuşak hasas işleme yöntemlerini kullanmak için ilerlemektedir. ( Ultrasonik damıtma bazı ürünlerde %40 varan daha yüksek verim ve daha yüksek kalite yağ vaat ediyor )Enfleurage damıtma

Enfleurage distile 19 yüzyılda oldukça popüler olan parfümcülükte çok eski ve oldukça pahalı bir yöntem olup çok narin ve hassas çiçeklerde diğer ısı ve buhar kaynaklı distile yöntemleri ile sonuç alınmayan gardenya, leylak, nergis, sümbülteber, Zambak, frangipani gibi çiçeklerin distile yöntemidir ahşap kasnaklı plakalar üzerine krem kıvamı hindistan cevizi & hurma yağı, hayvansal yağlar gibi ürünler yardımıyla çiçekler saplarından katı yağa batırılır. bu halde çiçek türüne göre bir kaç hafta katı yağ içinde bekletilen çiçeğin doğal kokusu katı yağ içine emdirilerek koku yağa işlemiş olur. daha sonra şeker kamışından elde edilen solventle karıştırılan yağ tamamen ayrıştırılarak saf yağı elde edilir.


9 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Kekik

Perfumialist.com

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn

izinsiz kopyalanamaz   perfumialist.com tüm hakları saklıdır