Sihirli Parfümlerin şehri Kannauj

En son güncellendiği tarih: May 27


Hindistan

Bu antik şehir Hindistan'ın parfüm başkentidir.

Yüzyıllar boyunca Kannauj'daki parfümcüler simyalarını "sıvı altını" tasarlamak için çalıştılar.


Hint şehri olan Kannauj'da zaman geçmiş ile günümüz arasında bir yerde sıkışmış zamanın adeta durduğu mistik bir şehirdir. Ganj nehri kıyısındaki gelişi güzel ekilmiş elle hasat edilen gül yapraklarını toplamaya sabahın ilk ışıkları ile çiçek çiftliğine gidilir en yoğun gül yapraklarını artık jüt çuvallara toplanmak için hazırdır. Hindistan'ın parfüm başkenti" olarak bilinen küçük bir şehir olan Kannauj'a, tatlı gül kokusu şehrin iç kısımlarana kadar yayılır


Dünyanın bilinen en eski damıtma yöntemlerini kullanarak Antik Hindistan'ın benzersiz kokulu parfüm attarları doğal sandal yağ bazlı botanik parfümler üretmektedir. Babür kraliyet kültüründe bu yana Kannauj kokuları tüm dünyada insanlar tarafından beğenilen nadide parfüm yağları ile ün kazandı ,Kannauj halkı bu içice geçmiş koku kültürünü el bileklerden yemeğe, çeşmelerden evlere kadar hayatının tüm alanında yaşamlarına yansıttılar .


Ancak 20. yüzyılın başlarında Kannauj parfüm sanatlarının modası geçse de, Kannauj parfümcüleri günümüzde inatla zamana meydan okuyarak sanatlarını aynı eski moda yöntemler ile icra edip sürdürmeye devam ettirdiler. Son yıllarda yine küllerinde yeniden doğan bu geleneksel kokular hak ettiği değeri ve saygıyı tüm dünyada yeniden ilgi odağı haline gelmeye başladı .


Kannauj, 400 yıldan fazla bir süredir parfüm attar imal edilmektedir kannauj antik usta sanaatkarlarının bu derin tecrübesi Fransa'nın Provence bölgesindeki Grasse'nin parfüm tarihinden bile 200 yıldan daha eski tarihe dayanır .

Hintçe'de yerel olarak degh-bhapka olarak bilinen zanaatkar yöntem, odun ve inek gübresi ile en uygun ,doğru ısıyı elde etmek için bakır imbikler ve kilden yapılmış imbikler kullanır.Günümüzde halen Kannauj'da faaliyet gösteren yaklaşık 350 geleneksel koku damıtıcı firma varlığını sürdürüyor ve kokuların sırlı formülleri nesilde nasile aktarılıyor . kannauj yolları golf için gelen pahalı mercedes otomabillerin yanısıra guava meyvesi ve olgunlaşmış muzlarla dolu tahta arabaları iterek meyve satıcılarının içice geçtiği ekonomik ve kültür farklılıklarına tanık olabileceğiniz bir yer.

Dünyanın en iyi parfümcüleri hindistanın bu şehrinin dar yollardan geçerek ulaşıldığında Kannauj parfüm attarına elde etmenin yolu mütevazi sanaatkar ustaların çamur ve inek dışkısı temas eden tecrübeli ellerine borçludur .halen bir çok imalathanede elektrik dahil hiçbir modern alet ,basınç ölçer ,termometre gibi alet ve edavatların kullanılmadığı ! ustalar tarafından sadece yordam ve derin tecrübeye dayalı olup elleriyle su sıcaklığını test edip ateşe daha ne kadar har verilip verilmeyeceğini anlamak için sadece imbikten çıkan buharın tıslamasını dinleyerek en uygun basınç ve ısıyı hissederek iyi kokuyu yapmayı uzun yıllar süren bir bilgi birikimi sayesinde eşsiz sanat olarak günümüze taşıdılarModern parfümeri ucuz nötr ve kolayca populer yayılmasının basit nedenleri alkolü taşıyıcı olarak kullanılması ve daha ucuz muadil kimyasalların kullanılmasına bağlıdır . Ancak attar parfümler geleneksel olarak sandal ağacı yağı ile yapılırlar. bu yöntemin insan sağlığı açısından oldukça olumlu yönleri olduğu gibi içeriğinde taşıyıcı yağ olarak kullanılan sandal ağacı cildi yıpratmayan oldukça kolay emilimi olan Bilek veya kulağın arka kısmına küçük bir damla sürüldükten sonra koku cilde nüfuz eder ve bazen günlerce hoş güzel kokular yayılır.


32 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör