Ruhunuza hitap edecek Ruh khus

En son güncellendiği tarih: May 27


cilt dostu uçucu yağlar


ruh khus 'yeşil vetiver'

Ruh khus doğal parfüm yağının elde edilemesinin sırrı damıtmaya başlamadan önce ! tarımda yetiştirilen kültür vetiverden çok daha zengin aromaya sahip olan ve sadece vahşi kendiliğinde doğada yetişen vetiver otları elle toplandıktan sonra 12 saate yakın ıslatılarak çuvallarda bekletilir ve damıtmaya hazırlanır .


oldukça meşakatli olan gelenelsel yöntemler


Ruh Khus olarak isimlendirilen hindistan'nın en eski gelenesel ekipman ve teknikleri üzerine kullanılan bir dizi damatma prosedürünü teşkil eder ancak bu medottaki tek fark, diğer attar tekniklerinde kullanılan baz sandal ağacı yağı üzerine damıtılmaması ve çok yavaş uzun saatler alan distile süresi takip eder bu yöntem düşük basınç sağlayan kil imbik kazanların ve kapaklarınında yine pamuklu kil ile sıvanarak sızdırmazlık conta vazifesi sağlanarak yağ aktarımı bambu borular ile 24 saat aralıksız damıtma sağlanmaktadır. ve akabinde içinde yağ barındıran su buharı uygun şekilde soğutulup özel fırçalar yardımı ile emdirilerek su üzerinde biriken saf yağı ayrıştırılır .Yağ daha sonra değerli "ruhu" barındıran deve derisi şişelere aktarılır bekletmeye alınır böylelikle modern buhar damıtma ile üretilen uçucu yağlarda meydana gelen yüksek ısı ve basınç nedeniyle kokunun moleküler yapısının bozulma hasarı bu yöntem ile önlenmiş olup doygun hassas aromatik yağı yüksek basınç ve ısıya maruz kalmadan tam, kesilmemiş , zengin aroma yağın moleküler yapısı korunup yüksek kalite parfüm vetiver yağı elde edilir .


Yetiştirme / Hasat: Vahşi hasat

Bitki Bölümü: kökler ve yapraklar

Renk: yeşil yağ


ruh khus genellemek gerekirse klasik berber kokusunu anımsatan yeşilin en güzel ton nüaslarına sahip yağmurlu orman ,yapraksı ,nemli topraksı,tozlu, kök odunsu,dumanlı,yeşilli ,biraz tatlı koku profili vardır


vetiver

geleneksel yöntem ile elde edilen vetiver yağı

Ruh Khus, bilim tarafından bilinen en karmaşık botanik özlerden biridir. 150'den fazla seskiterpenoid bileşenin bir karışımıdır -hatta bazıları hala keşfedilememiştir. Ruh, Farsça'da 'can' veya 'ruh' anlamına gelir ve Khus, Sanskritçe'de vetiver kelimesidir. Dolayısıyla Ruh Khus terimi, kelimenin tam anlamıyla 'güve otunun ruhu' anlamına gelir. Vetiver, Hindistan'a özgü çok yıllık bir Poaceae otudur. Vetiver adı, ona vettiveru denen Güney Hint dilinden (Dravid kökenli) Tamil'den gelmektedir.

Eski Hint yazıtları güve otunu kraliyet ailesi tarafından sürülen favori bir parfüm olarak listelemiştir. Vetiver, aynı zamanda, "tatlı koku" anlamına gelen Suganti-Mulaka olarak adlandırılan ayurveda biliminde de önemli bir bileşendir. Ayurveda tıbbında reçete edilen vejeteryan özü, vücudu banyo suyuna ekleyerek soğutmak için Sita-Mulaka (soğuk köklere sahip) olarak adlandırılır

klasik buhar distle vetiver


41 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör