Moleküler Parfüm bilimi

En son güncellendiği tarih: Haz 6


Burnunuzda 10 milyondan fazla koku alıcısı reseptörler vardır ve beyniniz posta pulu büyüklüğündeki bir yüzey alanında yaklaşık 10.000 farklı kokuyu işleyelip tanımlayabilir.

Tat kokuya bağlıdır, bu yüzden grip olduğunuzda yiyecekler tatsızdır. Koku alma çevikliği olmadan patates ile soğan arasındaki farkı söyleyemezsiniz.Parfüm Aynı koku iki kişide farklı kokabilir. Parfüm uygulandığında cildinizin kendi kimyası ile karışabilir. Ter, çevre ve hatta beslenme alışkanlığınız bile parfümünüzün arkadaşınıza karşı size nasıl koktuğunda büyük bir rol oynamaktadır.


Günümüzde parfümler gerçek çiçeklerden yapılmamaktadır. Parfümün seri üretimi nedeniyle gerçek çiçek esanslarının yerini sentetik kokular almak zorunda kaldı. Daha uzun son kullanma tarihleri ​​nedeniyle parfümün şişesinin raf ömrü kimyasal notalar yardımı ile uzatıldı ve böylece çok daha ucuz ve temini oldukça kolay sürdürülebilir kozmetik sektörüne büyük katkıları olduğu aşikar.


Bilindiği gibi bazı parfümler hayvansal içeriklerde içerir. Bu bileşenler aynı zamanda sentetiktir ve çeşitli kokularda kullanılır. Bazı doğal kaynaklardan elde edilen kokular ise misk kedisinin dışkısından veya anal bezlerinden elde edilen bir bileşen olan misk kedisini içerir.Sandal ağacı veya misk gibi doğal kokulardan parfümler tercih edildiğinden beri Günümüzün dünyasında yasa dışı kaçakçılık ve türlerin nesli tükenmesi nedeniyle doğal kokular yerini sentetik aromatiklere bırakmaktadır. Her ikisinin de avantaj ve dezavantajları var. Doğal içeriklerden elde edilen misk gibi aromalar son derece karmaşıktır ve nitro-miskler veya makrosiklik miskler gibi sentetik aromatiklerle taklit edilmesi imkansızdır. Öte yandan ozon, marin, metalik vb. Sentez aromaların doğal kokularda paralel bir koku alma ilişkisi yoktur doğal sentezlenerek elde edilir. Sınır tanımayan Parfüm endüstrisi hep fantastik ilginç kokuları tasarlamak amaçlı kullanılmak istenen ve çok uzun araştırmalar Yıllar boyunca kar ve ıslak toprak,mineral kokularını taklit eden kokular da dahil olmak üzere bazı iddialı projeler geliştirildi, ancak bazı kokuların yakalanması diğerlerinden daha zor hatta imkasızdır bunun nedeni, belirli kokuları kopyalamak için gereken aroma kimyasallarının henüz saptananamış olmasıdır bir örnek verecek olursak benzin, şampanya ve bazı şaraplar ve bazı hayvan kokuları için söylenebilir. “Özellikle yavru köpeklerde ve yavru kedilerde kendine özgü özel kokuları doğru bir şekilde üretmek için gereken moleküller bilgi ve deneyim dünyaca ünlü parfümcülerin koku paletinde hala yok ve yakın zamanda çözüleceğe benzemiyor.


Burun yorgunluğu : Uzun bir süre aynı kokuyu kokluyorsanız veya art arda çok fazla parfüm kokluyorsanız, koku reseptörleriniz alışkanlık kazanacak ve beyninize bu sinyalleri göndermeyi bırakacaktır. Buna resmen koku yorgunluğu denir ve birkaç dakika sonra neden bir koku fark etdemeğinizin kanıtıdır.


Koku duyusunu yeniden canlandırmak ve nötrlemek burnunuza koyacağınız ham yün kumaş ile üç büyük derin nefes parfümeour'lerin teorisine göre, yün kokuların kimyasında bulunan lanolinin emip nötralize ederek beyninizi duyusal aşırı yüklenmeden dinlendirdiğine inanılıyor. Bazı parfüm dükkanlarında gördüğünüz kahve çekirdeklerine gelince? Burnu nötralize etmek kesinlikle işe yaramıyor.

7 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör