Misk

En son güncellendiği tarih: 5 gün önce

misk

Misk : Moschidae'sine ait yedi ceylan türünden biridir Bu boynuzsuz küçük ceylan Orta Asya, Keşmir, Hindistan, Pakistan, Pers, Tibet, Çin Sibirya ve Moğolistana kadar uzanan Himalaya ve Asya stepleri dağ sinsilesi ve ormanlarda yaşar. Oudh kokusundan sonra gelen dünyanın en kıymetli kokuları arasında gelir kaçak avlama nedeniyle sayıları popülasyonu oldukça düşen bu ceylan türü hakim olan devletler tarafından koruma altına alınıp avlanılması yasaklanmıştır bu nedenle parfüm firmaları sentetik varyasyonlara yõnelip çok daha ucuza mal edip ve ceylan nesli için olumlu bir gelişme olarak özetlenebilir . Erkek ceylanlardan elde edilip oldukça muazzam güzel ve karmaşık bir koku profili sergiler spesifik olarak hayvansal, toprak gibi, vanilyamsı , çiçeksi tatlı, deri, pudramsı olan büyüleyici bir notadır. Misk'i misk yapan ve böyle güzel kokmasına neden olan madde içerdiği muskon maddesinden dolayıdır.
Sentetik Misk:1979'da misk geyiği korunan bir tür haline geldi ve bu sırada sentetik misk kullanımı geyik miskine alternatif olarak kullanılmaya başlandı ''Misk geyiği, yasalarla korunmasına rağmen limitli miktarlarda halen bazı bölgelerde hala avlanmaktadır ayrıca geyik miskleri geleneksel Çin tıbbında günümüzde halen kullanılmaktadır''


Modern misk notaları, orijinal hayvan miskinde bir soyutlamadır ve bu günlerde misk notası, doğal bir cilt kokusunun alt tonlarına sahip, sıcak, tatlı, şehvetli bir tozlu putralı kokusu olduğu anlamına gelir.


Yaygın sentetik miskler içerikleri:

  • Nitromusks eg Moskene, musk xylene* **, musk ambrette, musk ketone,

  • Polycystic musks eg Galxaolide (HHCB)**, Tonalide**, Cashmeran

  • Macrocylic musks eg muscone, ambrettolide

  • Aclicylic musks eg Helvetolide, Romandolide


Misk notalarının popülaritesi 1990'larda patladı ve bu süre zarfında birkaç yeni sentetik misk geliştirildi ve bugün hala misk notaları parfüm alıcıları için en çok aranan özellikler arasında olmaya devam ediyor. Sentetik misklerin üretilmesi, özellikle doğal muadillerine kıyasla nispeten ucuzdur özellikle botanik kökenli ambrette 'bamya' tohumu için 1kg. 20,000$ iken gerçek misk bundan misli misli daha yüksek binlerce dolar $'a alıcı bulması parfümlerde maliyeti düşürmenin kaçınılmaz olduğu gerçeği ile yüzleşildi, üretilmesi kolay ve tedariki, botanik misk ve sentetik misk türleri elde etme eğilimi her geçen gün artan talep ve buna ek olarak, parfümerideki sentetik misk, genellikle ciltte veya giysilerde birkaç gün boyunca olağanüstü kalıcı uzun ömürlü olması parfüm şirketlerinin işini dahada kolaylaştırdı.


Sentetik misk, sağlığınız için büyük bir tehdittir

1980'lerde ve 90'larda insan yağında ve anne sütünde sentetik misk bileşiklerinin keşfidildi bazı sentetik misk türleri yasaklandı akabinde diğer sentetik misk türlerine kısıtlama getirildi.maddeler sentetik miskler çevrede vücudunuzda ve vücudunuzdaki yağ dokusunda birikir ve sentetik koku bileşenleri, insan anne sütü, vücut yağı, kan, plasenta dokusu ve yenidoğan göbek kordonu örneklerinde bulunmuştur. Erken ergenlik, düzensiz adet döngüleri, endometriozis, gebe kalma zorluğu, doğum kusurları gibi hormonla ilgili birçok hastalık durumuna yol açtığı saptanmıştır . Her yıl dünya çapında 8000 metrik tondan fazla sentetik misk üretilmektedir. Bu moleküller oldukça kararlı oldukları ve yalnızca kısmen biyolojik olarak parçalanabildikleri için çevrede birikip kalıcı olarak su ortamını, havayı, toprağı ve evlerimizin içindeki havayı kirletirler. Bu kimyasallar çeşitli suda yaşayan organizmalar için toksiktir ve somon ve karides gibi yaygın olarak tüketilen deniz ürünlerinde bulunur.


Sentetik Misklerden Nasıl Korunabiliriz?

Bu bileşenler o kadar yaygındır ki, parfüm, banyo malzemeleri ve oda spreylerinde ticari kokuların kullanımından kaçınmadığınız sürece bunlardan kaçınmak neredeyse imkansızdır.


Doğal botanik misk

Doğal botanik parfümeri , bir misk kokusu tamamen ulaşılabilir olduğunu gerçeği olağanüstü güzel sonuçlar vermiştir, En gerçek botanik misk, ambrette bamya tohumu 'Hibiscus abelmoschus'tan türetilmiştir ' yoğun zengin, cevizli , misk, çiçeksi, biraz yağlı, konyak ve adaçayı nüansları ve alttonları biraz tütün ve deri arka notu olarak tanımlanmıştır.içinde misk barındıran ceylan keseleri

kese içindeki yaş toprak görünümlü misk

ceylan misk keseleri

misk ceylanı


Botanik kökenli misk ile ceylan misk arasında fark : Bitkisel misk ile ceylan misk arasındaki fark genelde halk tarfından karıştırılır her iki misk aynı olduğu kanısı baskındır oysa ceylan misk ismindede anlaşılacağı gibi hayvan feromon tabanlı kokular olup diğer misk adı verilen attar türü ise tamamen bitkisel tabanlı olup formülünde misk taklit eden uçucu yağlar arasında genelde Olearia argophylla, Angelica archangelica, Mimulus moschatus, Abelmoschus moschatus gibi bitkiler sıkça kullanıldığı gibi ayrıca öd ağacı,yasemin,kına,kadife çiçeği, vanilya, kehribar bazı kök ve reçinelerin oldukça karmaşık karışımından sandal ağacı yağı üzerine hidro damıtma tekniği ile elde edilen koyu viskoz sıvı olarak kısaca özetlenebilir .Oldukça tatlı animalic nüaslarda içeren halk arasında kara misk olarakda bilinen bu misk türü ceylan miskine alternatif olarak üretilen çok daha ekonomik doğal kokulardandır .