Kadim dinlerin cennet kokusu agarwood

En son güncellendiği tarih: Şub 3


Dünyanın en pahalı ağacı ünvanına sahiptir ! Mevcut küresel oudh pazarının 6-8 milyar dolar aralığında olduğu tahmin ediliyor güneydoğu Asya'ya özgü büyük yaprak dökmeyen bir ağaç türüdür. En yaygın isimleri agarwood, aloeswood, eaglewood, gaharu, agalocha veya Türkçe'de öd ağacı, Arapça'da udh olarak bilinir Endonezya ve Malezya'ya kadar yaygın olup genişleyen bu türler Bugün oudh tarlaları Bangladeş, Butan, Hindistan, Laos, Myanmar, Papua Yeni Gine, Tayland ve Vietnam dahil olmak üzere birçok ülkede bulunmaktadır.


Kendine özgü kokusu nedeniyle birçok kültürde değerlidir ve bu nedenle tütsü ve parfümler için kullanılır. Birinci sınıf oudh dünyanın en pahalı doğal hammaddelerinden biridir. Normalde oudh ağacı kokusuz olup Ağacın gövdesinde açılan deliklere bir tür küf (Phialophora parasitica) ile enfekte olur. Aquilaria oudh ağaçlarının özünde hasara yol açar Bununla birlikte, enfeksiyon ilerledikçe, ağaç küf ve enfekte saldırısına tepki olarak koyu bir aromatik kokulu reçine üretir, bu da ağacın gövdesinde gömülü çok yoğun, karanlık, reçine öz oduna neden olur.


Teoride oudh tüm türleri yağ üretilebilir; ancak yakın zamana kadar en popüler öncelikle Aquilaria malaccensis'ten üretilmiştir. Aquilaria agallocha ve Aquilaria secundaria, Aquilaria malaccensis ile eş anlamlıdır. Aquilaria crassna & Aquilaria sinensis ve Aquilaria Subintegra cinsin genellikle hasat ve distile edilen diğer üç üyesidir. Kaçak kesimlerden dolayı dünyada vahşi tür oudh ağaçları tehdit altında olduğundan dolayı bir çok ülke tarafından koruma altına alınmıştır ve ağır yaptırımlı cezai işleme tabi tutulur. Oudh kokusu tarifi en zor olan kokuya sahiptir Animalic-yosunlu- kuru üzüm-şeker yanığı karamel - odunsu--nemli orman - tatlı reçineli--ahşap balzamic--isli karanlık puslu- hafif küflü saman, baharat, sert, keskin, yumuşak, ılık gibi ağaç kalitesi ve distilesine göre değişik gösterir.
Ağacın ne kadar enfekte olduğu /cinsi /yaşı ile orantılı olarak 800 kg ile 3000 kg arasında oudh ağacından 1 lt saf yağ elde edilir bazı damıtma prosedürleri 24 saat ile 240 saate varan elde edilecek yağın kalitesine göre oldukça uzun bir distle süreci takip eder .
bu yağ genelde açık kahverengi, sarıdan koyu sarıya, koyu kahverengi ve bazen portakal rengini andıran gold rengi olarak elde edilir. Günümüzde standart konvansiyonel kültür 30$/1ml ile vahşi 1000$ /1ml kadar yağ kalitesi , yaşı, cinsi, enfekte kalitesi ve üstün distile prosedürüne göre alıcı buluyor Dünyanın en kaliteli oudh kokusu Kamboçya bölgesinden elde edildiği tüm parfüm dünyası tarafından kabul edilir ancak tüm dinlerde gerektiği saygıyı gören öd ağacı kokusu İslam aleminde hint oudh daha makbul'dür ve tüm dinlerde oldukça değerli kabul edilir .


Öd ağacı hikayesi ilk insan olarak bilinen Hz Havva ile Adem’in cennetten kovulduktan sonra sığındıkları ağaçtır. Cennette yaşadığı olay sonunda cezalanıp dünyaya gönderilen Hz Adem ve Hz Havva’yı sığındıkları hiç bir ağaç kabul etmezken bir tek öd ağacı kabul etmiştir.

Bu olay ile Yüce Hak Öd ağacına şöyle sorar; “Ey ağaç diğer ağaçlar Hz.Adem’i kabul eylemedi, sen neden kabul ettin? ” Öd ağacı şöyle yanıt verir; “Ey Rabbim, Hz.Adem’in alnına habib-i ekremin nurunu kondurdun. Cümle makluka da nura saygı göstermelerini buyurdun. Hz.Adem’de o şanlı nuru ile bana sığındığında kabul edememezlik yapamadım.” Bunun üzerine Yüce Hak şöyle buyurmuştur: “Ey Öd sen ki Habibim Adem’in nuruna saygı gösterdin, onun hürmetine seni kullarım arasında cümle ağaçdan daha üstün kıldım ve sana pek güzel bir koku ihsan eyledim. Ancak izinsiz bir şekilde Hz.Adem’i kabul eylediğin için seni ateşle yakmakla faydalanacaklar, onlar seni yakmadığı sürece senden o güzel koku çıkmayacaktır.”saf yağı pahalı olmasından dolayı en fazla suistimal edilip hile yapılan kokular arasında şampiyonluğu tartışılmaz olup parfümlerde düşük kalite oudh'lar kullanılır. Parfümlerde genellikle taban notalarda kullanılır misk, gül, amber, diğer ağaç reçineleri, vanilya ile karıştırıldığında oldukça güzel sonuçlar verir.
Dünyada bölgelere göre oudh "agarwood" ağaç türleri :
Aquilaria acuminata : Papua yeni Gine & Endonezya & Filipinler'de yetiştiriliyor
Aquilaria apiculata : Filipinler'de yetiştiriliyor
Aquilaria baillonil :Tayland & Kamboçya'da yetiştiriliyor
Aquilaria banaensae : Vietnam'da yetiştiriliyor
Aquilaria beccariana : Endonezya'da yetiştiriliyor


Aquilaria brachyantha : malezya'da yetiştiriliyor
Aquilaria crassna : Kamboçya & malezya & tayland & Laos & Vietnam'da yetiştiriliyorAquilaria cumingiana : Endonezya & malezya yetiştiriliyor

Aquilaria filaria : Papua yeni gine & Moluccas Endonezya adası & Mindanao Filipinler'de yetiştiriliyor

Aquilaria grandiflora : Çin'de yetiştiriliyor

Aquilaria hirta : tayland & Endonezya & malezya'da yetiştiriliyor
Aquilaria khasiana: Bangladeş & Hindistan'da yetiştiriliyor

Aquilaria malaccensis: Endonezya & malezya & Laos & Tayland & Hindistan'da yetiştiriliyor
Aquilaria microcarpa : Endonezya & malezya'da yetiştiriliyor

Aquilaria rostrata: malezya'da yetiştiriliyor
Aquilaria Sinensis : Çin & Laos'da yetiştiriliyor
Aquilaria Subintegra : tayland'ta yetiştiriliyor.

Genelde Arap ülkeleri ve uzakdoğuda oldukça rağbet gören tütsü olarak kullanılan küçük parçalara bölünmüş ahşaplar "oudh çips" Uzak doğu oudh satıcıları tarafından BlackMagicWood kısaltılmışı BMW olarak tağbir edilen yöntem doğal olmayan müdahale prosedür izlenip reçinelerle ıslatılıp enfekte olmayan yeni oudh beyaz ahşaba emdirilerek yapılan en yaygın hileler arasındadır..
agarwood ağacına kokulu reçineyi veren Phialophora parasitica

52 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Kekik

Perfumialist.com

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn

izinsiz kopyalanamaz   perfumialist.com tüm hakları saklıdır