İmkansızdı ve hep öyle kalacak

En son güncellendiği tarih: May 27


Kullandığınız parfümde bu çiçek kokuları var ise %99 ihtimal ile sentetik form versionları kullanılmış olduğunu bilmelisiniz


botanik doğal parfüm çalışmaları yapan herkesi zor durumda bırakan bu konu


Bazı çiçeklerin doğal özlerini elde etmek imkânsızdır inci çiçeği, Kadapul Çiçeği, çikolata Kozmos çiçeği olarak kısaca özetlenebilir


Çikolata Kozmos Çiçeği (Cosmos atrosanguineus): Anavatanı Meksika olan kozmoz çiçeğinin nesli Yaklaşık 112 yıl tükenmiştir. En son 1902 yılında yetişen ve aynı yıl koruma altına alınan kozmoz çiçeği, bu tarihten itibaren vejetatif üremeyle çoğalmakta yani klonlanmaktadır Ilıman iklimlerde yetişen çikolata kozmosu, yaz aylarında çikolata vanilya kokusu yayar.
Müge /inci çiçeği (Convallaria majalis): temiz ve parlak bir profile sahip yeşil çiçek nüaslarına sahiptir, parfümlerde genellikle kalp notalarında kullanılır ve distile edilmesi neredeyse imkansız olduğu için sentetik formlarda kullanılır.. parfüm endüstrisinde inci çiçeği bir çok parfümlerde kullanılır sanılanın aksine bu çiçeğin distile edilip doğal kokusu uzun yıllar yapılan bir çok deneme sonucunda hala elde edilemedi! bunun için solvent distile ve daha modern Sco2 distile yöntemleri bile denenmiştir sonuç olarak bu çiçeğin yoğun exotik kokusu yerine tatsız tam karakteri yansıtmayan çok az miktarda başarısız koku verimi ile sonuçlandı ! Peki bu çiçeği böyle doğal distilesini imkansız hale getiren konu nedir? Elbette çiçeğin doğal yapısı! inci çiçeği diğer çiçeklerden ayıran özelliği ise kokunun doğrudan havada oluştuğu öncü kimyasal içeriklerin tepkimesi olarak kısaca özetlenebilir yani bir başka ifadeyle koku moleküllerinin çiçeği terk ettikten sonra havada güzel kokmasıdır bu nedenle dünyadaki hiç bir parfümde doğal inci çiçeği kullanılamaz sadece sentez versiyonları kullanılıp doğal inci çiçeği hakkında hala bilimsel çalışmalar ve deneyler devam etmektedir..


https://www.perfumialist.com/post/inci-çiçeği


Kadapul Çiçeği (Epiphyllum oxypetalum): parfüm dünyasında Paha biçecek ne kadar paranızın olduğunun hiç bir öneminin olmadığı Muhtemelen hayatınız boyunca asla gerçek kokusunu elde edemeyeceğiniz çok hassas ve nadir bir çiçek olup şimdiye kadar gerçek esasnın elde edildiği konusunda her hangi bir net bilgi yoktur. Bu sebebten dolayı her ne kadar parfümlerde kullanıldığı belirtilsede tamamen sentez yoluyla elde edilen yağı parfümlerde kullanılır! aksi takdirde distilesi mümkün olsaydı muhtemelen dünyanın en kıymetli ve pahalı parfümü olmaya aday bir çiçek türü olacağı kesin gözüyle bakılıyor "1 ml bile binlerce dolar olurdu muhtemelen '". ve Gecenin Prensesi veya Gecenin Kraliçesi gibi isimlerle de bilinir 4 yada 5 yaşına gelmeden çiçek açmayan bu türdür..Çiçeklenme tipik olarak gün batımı ve gece yarısı arasında gerçekleşir ve tüm yaprakların ortaya çıkması en az bir saat ila üç saat sürer ve çok kısa zamanda çiçekler şafak vakti ölür. Yeni doğan bir bebeğin kafası büyüklüğünde açar ve kremsi beyaz, mumsu yaprakları olan trompet şeklindeki çiçeklere sahiptir. manolya veya gardenyaya benzeyen sarhoş edici güzellikte koku dalgası ile güzelliğine hayran bırakır. Temmuz ve Ekim ayları arasında çiçek açan bir kaktüs türüdür. Gece Kraliçesi sadece çöllerde, Güneybatı Amerika Birleşik Devletleri, Orta ve Güney Amerika ve Antiller'de bulunur. Çiçeğin gece açmasını gözlemlemek için Yerel haklar tarafından bu çiçek için etkinlikler düzenlenir. Şahin güvesi'nide çeken tatlı yoğun kokusu ve polenleri yardımıyla tozlaşma gerçekleşsede diğer böcek ve yarasa türlerininde önemli rol oynadığı düşünülmektedir. Sentez olarak kullanılan belli başlı parfümler sıralamasında avon surreal sky, avon surreal garden, avatim aurora ve contem 1g 8 markaları olarak kısaca özetlenebilir.


https://www.perfumialist.com/post/kadapul-çiçeği


12 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör