Hicaz Bahçesi'nin has gülleri taif

En son güncellendiği tarih: May 27

Suudi Arabistan'ın batısındaki Taif şehri, Mekke'ye yakın olup deniz seviyesinden 2000 metre yüksekte olması ve daha düşük sıcaklıklarda serin ikliminde dolayı gül yetiştiriciliği bakımından elverişlidir. Taif beş yerel ailenin kontrolü gül ve gül yağı üretimi konusunda sorumludur

Taif'in meşhur gülü, işlem gördüğü damıtma prosedürüne göre değişken aroması güçlü , baharatlı ve baş döndürücü derecede karmaşık yapıya sahip olup tatlı ,trunçgil,limon veya misket limonu benzeri eşsiz bir nüaslara sahiptir bilimsel olarak Rosa Damascena trigintipetala olarak adlandırılan, yağ bakımından zengin 30 yapraklı bir şam gülüdür. Bu tür, 16. yüzyılın başlarında bölgeyi fetheden Osmanlı Türkleri tarafından Balkanlar'dan getirilmiştir.


Standart kalite taif gül yağı elde etmek için yaklaşık 50 kg gül yaprağı 10.000 adet gül'e karşılık gelen yapraklar 120 litrelik kalay kaplı bakır kazanlar kullanılarak üretilir. Bu basit karışımın altı saate kadar yavaşça kaynatılır (500)


taif günllerinde el edilen saf yağ katagorisi :


taif '500K' standart 8000 gül'e tekamül eden stardart geleneksel damıtma prosedürüdür ve yaklaşık 6 saat boyunca damıtılır


taif 12K yaklaşık 12000 çiçeğe tekamül eden yüksek kalite damıtma tekniğidir


taif 15K yaklaşık 15000 çiçeğe tekamül eden ileri damıtma tekniğidir ve oldukça maliyetli olup pahalıdır


taif 16K BRIDAL yaklaşık 16600 çiçeğe tekamül eden ultra ileri damıtma tekniğidir ve oldukça maliyetli olup sadece suudi arabista'nın ileri gelen zenginleri tarafından gramı 240 ile 450 suud riyali arasında satın alınır çok değerli pahalı gül yağları arasındadır .


taif gülleri dünyaca ünlü parfüm markaları olan Ormonde Jayne Perfumery, Perris, Chanel ve Guerlain gibi prestijli markalar tarafından en kaliteli parfümlerin bileşeni olarak kullanılmaktadır.

48 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör