Dünyanın EN'gülleri


Dünyanın ilk gül fosili, Florissant, Colorado'da, kayrak taşı birikintisi üzerinde bir iz şeklinde keşfedildi. Bu fosil, 35 milyon yıl öncesine dayanıyor. Bu, güllerin uzun zaman önce var olduğu anlamına gelir.Gerçekte siyah güller yoktur, ancak siyaha çok yaklaşan birkaç gül türü vardır. “Türkiye'nin Kara Gülü” olarak da bilinen Türk Halfeti gülü, göze siyah görünen son derece nadir bir türdür, ancak aslında koyu patlıcan mor'dan kırmızımsı-kızıl çalan bir rengi vardır .Eski Mısır halkı gülleri kutsal çiçekler olarak görüyordu. Mezar taşında güzel bir çelenk oluşturmak için onları cenazede kullandılar. gülleri kutsal bir ritüelde Tanrıça İsis'e hizmet etmek için kullanıldı.Bu çiçek her türlü havaya iyi uyum sağladığından, dünyanın hemen her ülkesinde yetişen güller bulabilirsiniz. Bu nedenle bu çiçek evrensel bir çiçek olarak kabul edilir.
juliet gül

İngiliz David Austin tarafından melezlenip yetiştirilen ilk kesme çiçek gülü 'Juliet', en pahalı gül ünvanına sahiptir 15 yılda geliştirdiği 12 milyon sterlin (15,8 milyon ABD doları) aldı. 2006 Chelsea Flower Show'da büyük bir ihtişamla lanse edildi. şimdi ise juliet gül çiçekçileri dünya çapında çok daha yaygın olduğu için düğün gülü olarak artık çok daha ucuza satılıyor .Şimdiye kadar yetiştirilen en büyük gül, yaklaşık 33 inç (84 sm) çapında pembe bir güldü. Kaliforniya, San Onofre'den gül yetiştiricisi ve melezleyici Nikita K. Rulhoksoffski tarafından yetiştirildi. Bu gülün gövdesi yaklaşık 6 fit (1,8 m) uzunluğa ulaşmıştır .Güller pek çok ülkede yetiştirilmektedir, en çok bilinen yer Hollanda'dır. Bununla birlikte, güller Ekvador'da büyük miktarlarda yetiştirilmektedir. Ekvador'daki arazinin yüzde 54'ünden fazlası güllerle dolu olup Zambiya'daki arazinin yüzde 80'inden fazlası da gül yetiştiriciliği için verilmektedir.Hindistan, Madhya Pradesh, Indore'dan Sudhir Khetawat, en küçük gül olan 'Diamond Rose'u üretmiştir Çiçekleri yalnızca 1 cm (1/3 inçten daha küçük) çaptadır. Tomurcukları bir pirinç tanesi büyüklüğündedir.
Dünyanın yaşayan en eski gülü Almanya'daki Hildesheim Katedrali'nin duvarında büyüyen Rosa canina bitkisi olan Tausendjähriger Rosenstock 1000 yıllık gül olduğuna inanılıyor . Yaklaşık 815 yılında dikildiğine dair raporlarla 1000 yıldan daha eski. Yerel efsaneye göre, Hildesheim şehri gül yaptığı sürece gelişecek. 2. dünya savaşında Katedral 1945'te müttefik bombardıman uçakları tarafından tahrip edilmiş olmasına rağmen, enkazın altında kökleri sağlam kaldığı için bombalamadan kurtuldu.Genetik mühendisliği Gerçek mavi gül'ü 2004 yılında hercai menekşeden ( Viola x wittrockiana ) alınan mavi pigment delfinidin'i bir güle ekleyerek , daha sonra orijinal kırmızı renginin ifadesini engellemek için genleri daha fazla manipüle ederek gdo bir gülle sonuçlandı. günümüzde Japonya'da mavi bir gül olarak satılmaktadır.
Uzaya seyahat eden gül: NASA , düşük yer çekiminin gül kokusu üzerindeki etkilerini test etmek için 2002 yılında 'Gece Kokusu' adlı minyatür bir gülü uzaya çıkardı. bu gülün uzayda bünyesinde daha az yağ ürettiği ancak daha yoğun bir aromaya sahip olduğunu keşfettiler


30 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Kekik

Perfumialist.com

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn

izinsiz kopyalanamaz   perfumialist.com tüm hakları saklıdır