Parfümlerde Antik mısır

En son güncellendiği tarih: Haz 6


İnanıkları parfüm tanrısı Nefertem güzel kokulu mavi lotus çiçeği ile özdeşleştirilmiştir Nefertem aynı zamanda şifa tanrısı olarak kabul gördü çünkü parfümlerde kullanılan kokulu uçucu yağlar aynı zamanda çağın modern tıbbı içinde kullanılırdı .
Mısırlılar, kişinin statü derecesini belirleyen ve Mısır tarihinin belirli dönemlerini tanımlayan çeşitli baharat ,reçine ,çiçeklerin bir kombinesi olan egzotik parfüm geçmişine sahiptir. parfümler sadece koku değil aynı zamanda inandıkları çeşitli tanrıların varlığının bir göstergesi olarak görüldü .Alkol icat edilmeden önce mısırlılar parfümler üretmeye başladı taşıyıcı özelliği olan alkol yerine baz katı ve sıvı yağlar keten toğumu yağı,hint yağı,susam yağı ve moringa yağı gibi seyreltici ve taşıyıcı özelliği barındıran doğal yağlar ile parfümlerin keskinliğini ve kalitesini artırmak için de badem ve zeytinyağı özleri de kullanılmıştır.Mısır'daki Parfümler


Mendesian: Bu parfüm, son derece harika kokmasını sağlayan sakızlar ve reçineler eklenip mür ve sinameki karışımıydı.


Susinum: Bu harika Mısır parfümü zambak severler için harikaydı. Zambak ile mür ve tarçın ile yapılırdı.


Cyprinum: Bu pahalı parfüm, kına ve güney ağacından bir tutam kakule ve tarçından yapılmıştır.Bu parfüm insanların harika kokmasını sağladı ve eski mısırda çok popülerdi.Rhondinium: Bu parfüm, güllerin hoş kokusuna dayanıyordu ve eski Mısır'da bir aşk parfümü olarak kabul edildi.


kyphi tütsüsü : Sıradan insanların kullanamayacağı kadar maliyetli ve pahalı olan bu koku sadece tapınalarda tanrıları için yakılan tütsü olarak kullanılmıştır. Antik mısırda kullanılan kyphi adındaki tütsü tarifi tapınaktan tapınağa değişse de , her tarifte mür, bakır otu, şarap, bal, kuru üzüm,safran,kakule , reçineler ve ardıç dahil olmak üzere 16 bileşen bulunuyordu. Kyphi inanışlarına göre tanrıları memnun etmek için her gece yeraltı dünyasına yolculuklarına başlarken ve ertesi sabah güneş Tanrısı Ra'nın geri dönmesini sağlamak için yakılırdı.


18 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör