Amazon Croton Lechleri ejder kanı ağacı


Croton Lechleri

Croton lechleri ağacı salgıladığı kan kırmızı reçinesinde dolayı yerel halk tarafından sangre de grado, sangre de drago veya sangre de grada olarak isimlendirilmiştir her ikisi de yerliler ejderhanın kanı anlamına gelmektedir ancak ! aynı zamanda bu tür yemenin Sokotra takımadalarına özgü ejderha kanı ağacı " Dracaena cinnabari "ile aynı familyadan olmadığı için karıştırılmamalıdır ki bu yüzden her iki ejder kanı ağacını ayrı ayrı yorumlama ihtiyacını uygun gördüm.


Amazon kuzeybatı / güney kısmında vahşi olarak yetişen bu ağaca yara kesiği açarak elde edilen öz su kuruyup kuvvetli kokulu reçineye dönüşünce böcek ısırıkları ve tıbbi ilaçlarda kullanılan türü kirli çamurlu ahşap yönü daha fazla olan bulanık biraz itici bir kokuya sahipken çok daha ender bulanan ve temin edilip parfümler için tasarlanan ve imal edilen türevi ise buhar distile edilince elde edilen benzersiz saf kokulu yağı takdire şayandır.


Buhar distilesinin rayihası ise bourbon vanilyamsı ,sıcak akışkan şeker yanığı , tatlı balzamik ,misk nüasları içeren hayvansal akorlara sahip ahşap bir kokuya bürünüp başlı başına bir parfüm olarak nitelendirebiliriz.


tropikal amazon yağmur ormanlarının ekseri ekvator kısmında yerliler tarafından hasat edilen bu gizemli kokulu reçine parfüm dünyasında yeni keşf edilen türler arasına girip oldukça kesin başarılı sonuçlar vermiştir .24 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Kekik

Perfumialist.com

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn

izinsiz kopyalanamaz   perfumialist.com tüm hakları saklıdır