Ejder kanı ağacı

En son güncellendiği tarih: 14 saat önce

Croton lechleri

Croton Lechleri

Croton lechleri ağacı salgıladığı kan kırmızı reçinesinde dolayı yerel halk tarafından sangre de grado, sangre de drago veya sangre de grada olarak isimlendirilmiştir her ikisi de yerliler ejderhanın kanı anlamına gelmektedir ancak ! aynı zamanda bu tür yemenin Sokotra takımadalarına özgü ejderha kanı ağacı " Dracaena cinnabari "ile aynı familyadan olmadığı için karıştırılmamalıdır ki bu yüzden her iki ejder kanı ağacını ayrı ayrı yorumlama ihtiyacını uygun gördüm.


Amazon kuzeybatı / güney kısmında vahşi olarak yetişen bu ağaca yara kesiği açarak elde edilen öz su kuruyup kuvvetli kokulu reçineye dönüşünce böcek ısırıkları ve tıbbi ilaçlarda kullanılan türü kirli çamurlu ahşap yönü daha fazla olan bulanık biraz itici bir kokuya sahipken çok daha ender bulanan ve temin edilip parfümler için tasarlanan ve imal edilen türevi ise buhar distile edilince elde edilen benzersiz saf kokulu yağı takdire şayandır.


Buhar distilesinin rayihası ise bourbon vanilyamsı ,sıcak akışkan şeker yanığı , tatlı balzamik ,misk nüasları içeren hayvansal akorlara sahip ahşap bir kokuya bürünüp başlı başına bir parfüm olarak nitelendirebiliriz.


tropikal amazon yağmur ormanlarının ekseri ekvator kısmında yerliler tarafından hasat edilen bu gizemli kokulu reçine parfüm dünyasında yeni keşf edilen türler arasına girip oldukça kesin başarılı sonuçlar vermiştir .


Sitede bahsedilen parfümler için buhar damıtma özel üretilen varyantından bahsedilmiştir ! Yabancı kaynaklı sitelerde ejder kanı adı altında satılan yağların büyük bir çoğunluğu sentetik varyantlar olup bazı doğal varyant ejder ağacı yağları ise aromaterapi ham ağaçtan kesik elde edilerek sızma türevleri olan yağlar ile karıştırılmamalıdır ve emin olmadığınız ürünleri tıbbi ve aromaterapi amaçlı kullanıp sağlığınızı tehlikeye atmayınız !


Kan kırmızı reçinesi nedeniyle ejder kanı adını alan Bu Ağaçtan elde edilen reçine tütsü olarak Pagan ritüllerinde, Latin Amerikada tılsım, şeytan çıkarma ve büyü, muska, mumyalama, gibi farklı amaçlar ile kullanımı yaygındır. Kırmızı pigmentlerinden dolayı kök boya olarak kumaşlarda, ayrıca bitkisel tıpda kullanılmıştır.

119 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör