çiçeklerin kraliçesi gül

En son güncellendiği tarih: Oca 24


Gül : Kitaplarda hakkında sayfalarca bahsedilmiş ve yine sayfalarca kitap yazılabilecek benzersiz bir aroması ile dünyanın en güzel kokulu çiçeklerinden biridir.
Parfümlerde genellikle kalp notalarında kullanılır . Bir çok türü olan gülün parfüm için en makbulü damascena yağlık gül cinsidir. Tatlı, oldukça etkileyici, floral, feminen derin Pembe kokusu ile çiçeklerin kraliçesidir. Buhar distilesi ile 3,5/4 kg gül yaprağından 1 ml saf gül yağı elde edilir .Dünyaca ünlü türk güllerini diğer güllerden ayıran eşsiz ve benzersiz aroma kokusuyla tespit edilen en ünlü değerli gül /gül yağları arasında gelen ve bilinen en yüksek gül koku frekansı olarak ispatlamıştır.


Sadece Türkiyenin Isparta şehrinde yetişen "damascena" cinsi yağlık gülünün sırrı iklimi ve toprak yapısı ile çok yakından ilişkili olup japonda yapılan bilimsel çalışmalar ile dünya üzerinde yetişen tüm güller üzerinde yapılan bilimsel araştırmasında sadece Türkiye Isparta yöresinde yetiştirilen damascena gülünün 320 Mhz frekansa sahip olduğu tespit edilip bilimsel olarak kanıtlanmıştır.
Günümüzde hala Isparta yöresinde yapılan ve hala en eski geleneksel yöntemler ile bakır kazan hassas damıtma kutsal zem zem suyu gibi yöntemler gül distilesinde kullanılmaktır..

çiçeklerin kraliçesi

GÜL : Dünya genelinde 26 binden fazla gül çeşidi bulunuyor ve dünyanın En Büyük Gülü Nikita K. Rulhoksoffski'nin yetiştirdiği pembe gül şimdiye kadarki en büyük gül. Çapı yaklaşık olarak: 84 cm 'dir.


dünyanın tek siyah gülü yine Türkiye Şanlıurfa'nın Halfeti ilçesinde yetişir.
Gülün tarihi insanlığın tarihinden çok daha eski olup günümüzden 40 milyon yıl öncesine ait gül fosilleri bulunmuştur.
Yazılı tarihte gül hakkında kayıtlara arkeolojik kazılarda 5000 yıl önceki Mezopotamya toprak tabletlerinde bulunmuştur tarihçiler ilk olarak gül suyunun ırak ve iranı kapsayan Babil gibi kadim medeniyetlerde kullanılmış olduğuna inanır. Antik mısırda milattan önce 1400 ve sonrası milattan sonra 400 yıllarında yapılan duvar hiyeroglif betimlenmiştir ve kadim medeniyetler gül suyunun antiseptik ve antibakteriyel özelliklerini güzellik ve tıp tekniklerinde kullanılmıştır. Buhar damıtma tekniği ile damascena gülü 5 ml'lik şişeyi doldurmak için yaklaşık 10.000 gül gerekir ve bir damla gül yağını elde edebilmek için 60 tane güle ihtiyaç vardır9 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Kekik

Perfumialist.com

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn

izinsiz kopyalanamaz   perfumialist.com tüm hakları saklıdır