Kannam efsanesi

En son güncellendiği tarih: May 27


Dünyada her geçen gün öd ağacına olan talep artarak devam etmektedir ancak öd ağaçların doğal olarak sadece %1-5 reçine üretmeye elverişlidir hal böyle olunca yapay serum aşılama tekniği ile enfeksiyon oranı ve döngüyü hızlandırmak amaçlanır.


En pahalı agarwood kalitelerinden olup Kannam tabir edilen kalite oldukça ağır şekilde enfekte olmuş büyük yada küçük ağaç yonga parçasıdır, insanlar tarafından hiç bir müdahale olmadan kendiliğinde enfekte olan kannamı bu kadar özel kılan ağaç gövdelerindeki oyuğa yerleşip kovan yapan arıların oluşturduğu bal'ın neden olduğu özel / benzersiz bileşiklerin salgılanmasına neden olan son derece özel bir mantar türüne sebebiyet vermesi olduğu düşünülüyor ve reçinelerin "olgunlaşmasına", sert reçinelerin yumuşak esnek malzemelere parçalanmasına neden olan nemli bir iklimde yüzyıllarca yaşlanması ve hava koşulları kannam öd ağacının olgunlaşması etki eden önemli unsurlar olarak kabul ediliyor . Vietnam'da bir çok insanın derin yağmur ormanlarında çamur ve toprağa gömülü kalmış bu ağaca ait ufak ahşap parçası bulma umuduyla çıktıkları bu yolculukta eli boş dönüp yada güvenlik güçleri tarafında ateş açılıp öldürüldüğü bilinmektedir .Toparlamak gerekirse kannam günümüzde hala cevap bekleyen bir çok sorunun olduğu gizemini koruyan bu süreç hakkında araştırmaların devam ettiği yönündedir .Piyasada kannam adı altında satılan öd ağacı yağının sahte olma olasılığı %95 olup orjinal kannam servet değerinde paha piçilmez olduğunu söylemek sanırım abartı olmaz


İçerdiği reçine oranı çok yüksek olup suya konulan ağaç yongası dibe batar ki bir bıçakla Talaşların üzerindeki reçineyi sıyıracak kadar yoğun reçineye sahip olduğu için Kannam adını alır bu yaşlı ağaçlar uzakdoğunun en iç derin ormanlarında, eski savaşlardan kalma mayınlı bölgelerde yada askeri bölgelere yakın kaçak kesime elverişli olmayan ulaşımı en zor bölgeler olan Kampuchea, Laos gibi yerlerde neslinin tükenme derecesinde çok az miktarda kaldığı tahmin ediliyor. (Kyara benzer bir kavramdır ancak aynı değildir)

Agarwood sınıflandırma standartları ülkeler arasında farklılık gösterir:


Malezya: "Çift Süper", "Süper", "A", "B", "C" ve "D" olmak üzere, "A" ve "B" nin ikiye bölündüğü altı sınıf dahil olmak üzere temelde on iki sınıfa ayrılmıştır "C" dört alt sınıfa, "D" ise iki alt sınıfa ayrılmaktadır.Endonezya: İlk dördü "Süper A", "Süper B", "Süper C" ve "Sabak" olmak üzere temelde dokuz sınıfa ayrılmıştır. Geri kalanlar, reçine içeriğinin miktarına ve ağaç parçasının boyutuna göre derecelendirilir.Hindistan: Temel olarak "Üçlü Süper", "Çift Süper", "Süper", A, B, C, D vb. Dereceler ile derecelendirilmiştir (Hindistan'daki bir endüstri üyesi tarafından sağlanan bilgiler)Vietnam: Agar odun ürününün geniş dağılımı nedeniyle, üretim yerlerine göre Kuzeyden Güneye beş sınıf oluşturulmuştur. Kinam, dört sınıfa göre sınıflandırılır.


Dünyada bilinen en değerli agarwood ağacı olarak kabul edilen Kamboçya sınırına yakın Wat bang kradan tapınağının içinde 200 yaşında bir agarwood ağacı askeri kontrol noktası tarafından çok iyi korunmaktadır ve bu ağacın kannam olduğuna inanılmaktadır . tapınak keşişlerinin anlatımına göre japon iş adamları tarafından 23 milyon dolar teklif edilmesine rağmen bu teklif tapınak keşişleri tarafından kabul edilmemiştir .


60 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör