ultra HD (6).jpg

Oryantal Kokular

 Parfümlerde zengin ekzotik çiçek buketlerini tatlı kehribarlı, baharatlı, ekzotik reçine ağaç kokuları , misk, ahşapsı ve vanilya ile kombine edilip taçlandırmak için kullanılan yoğun ve sarhoş edici aromaya sahip notalar ile zengin içeriklerle oluşturulmuş sofistike, şehvetli parfümlerdir.

1625905552202_resize_55.jpg

Çiçekler

Bu çok büyük ve en çok kullanılan koku alma familyasındandır ve her yaratılışın ana teması tek bir çiçek veya çiçek buketidir.

Genellikle kırmızı çiçekler gül, menekşe ve beyaz çiçekler yasemin, portakal çiçeği, sümbülteber, YlangYlang, hanımeli olarak ikiye ayrılır.

Bu çiçekler yeşil, aldehitli, meyveli veya baharatlı nüanslarla zenginleştirilebilir ve en detaylı grubu temsil eder genellikle kalp notaların sınırsız kombinasyonunu kapsar taze ve sucul çiçekler tozlu ve narenciye nüasları içeren çiçek kokularının harmanı meydana getirir.

1625905552202_resize_55.jpg

Aromatik

Burada, normalde narenciye ve baharatlı notalarla tamamlanan aromatik otlar adaçayı, biberiye, kekik, lavanta  etrafında oluşturulan akortları bulacaksınız.Bu kokuların

Erkeksi karakterleri onları erkek kokularının dayanak noktası yapar.

1625905552202_resize_55.jpg

Odunsu

Bu olfaktif aile, kalbin aşağıdaki odunsu kokulardan biri olduğu parfüm akortlarına odaklanır: sandal ağacı, paçuli, vetiver veya sedir. Turunçgiller veya aromatikler tipik olarak bunların çevresine eklenir. Bunlar sıcak ve zarif kokulardır ve doğaları gereği daha erkeksi kokulardır. .

Sandal ağacı ve paçuli, karakter olarak daha sıcak ve daha zengin olma eğilimindeyken, sedir ve vetiver daha kuru bir tarza sahiptir.

1625905552202_resize_55.jpg

Narenciye Kokuları

Parfümeri dünyasında 'hesperidics' olarak bilinen bu taze ve hafif karakterli kokular limon, misket limonu, portakal, bergamot, petit, greyfurt, neroli,lime  ve mandalina gibi narenciye notaları etrafında inşa edilmiştir.

Bu akortlar tipik olarak diğer portakal ağaçlarının  çiçeği,  neroli beyaz çiçekler  veya şipre ipuçlarının yanı sıra derinlik ve zenginlik vermek için aromatik, odunsu ve baharatlı malzemeler içerir.

1625905552202_resize_55.jpg

Amber Kokuları

Fozzilize edilmiş bir ağaç reçinesi olan Amber, rengi ve güzelliği ile değerlenir, çağlar boyunca rengi ve doğal güzelliği ile takdir edilen fosilleşmiş ağaç reçinesi.

Parfümeride 'amber' akorları altın rengini ve zengin sıcaklığını yansıtır. Kokular, vanilya, baharat (örneğin karanfil), labdanum, benzoin reçinesi veya tütsü elementleri ile birlikte misk, bal benzeri, oryantal ve topraksı olma eğilimindedir.

1625905552202_resize_55.jpg

Şipre

Chypre 'ŞİPRE' Fransızcada Kıbrıs anlamına gelir parfümlerde meşe yosunu, labdanum, paçuli ve bergamot uyumuna dayanmaktadır ​

1625905552202_resize_55.jpg

Meyve Kokuları

Bu koku alma grubu neredeyse sınırsızdır çilekli güzel, meyveli kokular  ahududu, yaban mersini, tatlı sulu meyveler şeftali, nektarin, mango, papaya, tropikal meyveler hindistan cevizi, ananas, Kivi, kavun, jack fruit gibi meyveleri parfümlerde  denemeyip formüle etmek için   yüzlerce  cazip meyve çeşitleri vardır.

1625905552202_resize_55.jpg

Süet Deri

Parfümlerde deri kokusunun kullanılabilmesi için tarihte derinin itici ağır kokusu olan sığır dışkısı, idrar ve kan kokusu maskelemek için katran kullanılırdı günümüzde parfümlerde Kadifemsi süet, tatlı dumanlı, deri nüasları ile çiçek harman kalp notası kombinasyonlarında kullanır.

1625905552202_resize_55.jpg

Parfüm konsantre çeşitleri :

Eau de Cologne - EdC: En hafif konsantrasyona sahip kokudur, %3 etken madde içerir, sıcak yaz günleri için iyi bir seçenektir. Daha çok tazelenmek için kullanılır ve kokuları çok kalıcı değildir.

 

Eau de Toilette - EdT: %3 ile %8 arasında bir koku maddesi konsantrasyonu içerir, bahar ve yaz günleri için uygundur. Tazeleyici, canlandırıcı kokulardır ve çok uzun kalıcılıkları yoktur.

 

Eau de Parfum - EdP: EdP’ler kokunun orta, üst ve alt notalarını sergiler. Saç veya kıyafete sıkmak için tercih edilmelidir, ancak hassas kumaşlara sıkmaktan kaçınılmalıdır. En yoğun konsantrasyona sahip koku biçimi olan Parfüm’ün daha hafif şeklidir. EdP parfümle karıştırılmamalıdır.

 

Parfüm: Parfüm koku maddesinin en yoğun halini içerir. Üst, alt ve orta notaları zamanla ortaya çıkar ve uygulandıkça farklılaşır. Kokuların en güçlüsüdür ve tene kısa fısfıslarla uygulanmalıdır.

image_share_1625639771211_edited.jpg

Moleküler damıtma

teknoloji

Moleküler distile, fraksiyonel vakumlu ayrıştırma damıtma tekniğidir. Koku molekülü temas süresi çok kısa ve düşük basınç altındadır bu yöntemde ısıdan kaynaklı termal koku molekül bozulmasını önler ve aynı zamanda bu yöntem ürün özütlerden doğal rengi elde etmek içinde yaygın olarak kullanılır. Moleküler damıtma parfüm endüstrinde uçucu yağların  saflaştırılması , zenginleştirilmesi ve solvent kullanan damıtma tekniklerinde ortaya çıkan toksit kimyasalların ayrıştırılmasında kullanılır. Bu damıtma yönteminde parfümlerde kullanımı için sulu meyvelerin kokularının elde edilmesi , kozmetik ve tıp ürünleri için soya fasulyesinde bulunan yüksek E vitaminin elde edilmesi balık-karaciğer yağlarından A vitamini ve E vitamininin ayrıştırılması hatta parfümlerde kullanımı için damıtma sonrası katran ardıç ağacından elde edilen saf yağda oluşan kansorejen maddelerin uzaklaştırılması ve parfümlerde kullanılması için bazı uçucu yağlarında olduğu gibi çift damıtma tabir edilen paçuli yağının buhar distile olduktan sonra ikinici bir damıtma prosedürü olan moleküler yöntem ile paçuli yağında istenilmeyen bazı doğal kimyasalları ayrıştırarak çok daha pürüzsüz , yuvarlatılmış , tatlı , misk'si  duru rafine bir koku elde etmek için kullanılan yöntemdir

image_search_1625494770085_edited.jpg

Parfümlerde Doğal izolatlar

Doğal kokular

Genelde Fransada parfümlere özel üretilen ekseri kaysı , şeftali , elma , armut , ananas , ahududu ,çilek gibi sulu meyvelerin koku aromasını yakalamak için yapılan bir dizi prosedüre bağlı bir yöntemdir. İzolatlar, uçucu yağın tek bir aromatik kokusunu izole etmek için yağların çok özel sıcaklıklarda damıtılmasıyla Fraksiyonel damıtma adı verilen bu işlemin başarıyla tamamlanması ile meydana gelir ve bunun  için tecrübe ustalık gerektiren bir  yöntemdir, buharla damıtılmış esansiyel yağlar ve izolatların bir karışım ve kombinasyonu olup bu tür doğal izolat melanjlarda hiçbir sentetik madde kullanılmamakla birlikte ancak özel yapım teknikleri , formüller ticari sır olduğundan dolayı ayrıntılı bilgi sadece bu kadar ile sınırlıdır